Posta Gümrüğü’nde Son Bir Ayda İkinci Uyuşturucu Madde Yakalanmasında Meslektaşlarımızın Başarısı
21 Ekim 2017 Paylaş

Posta Gümrüğü’nde Son Bir Ayda İkinci Uyuşturucu Madde Yakalanmasında Meslektaşlarımızın Başarısı

Basında Kaçakçılık ve istihbarat ekipleri ve narkotik köpeğinin yakalaması olarak yer bulan olayın başlangıcın da yine Muayene memurunun dikkati mevcut. Tecrübeleri ve sezileri sayesinde şüphelenerek başlatılan olay, prosedür gereği kolluk kuvvetlerine yani kaçakçılık ve istihbarat ekiplerine devredilmiştir.

Posta Gümrüğünde görevli Muayene memuru brezilyadan gelen kolilerin içinde kilim, Çocuk kıyafetleri, havlu tarzı eşyaların olduğunu gördü. Brezilya kolileri zaten başlı başına bir risk kriteridir uluslar arası PTT kargo merkezinde çalışan muayene memuru için. Daha sonra bu eşyalara dokunduğunda eşyaların nemli ve ıslak olduğunu fark etti. Daha sonra prosedür gereği muhafaza ekipleri çağrıldı ve bilgi verildi. Yapılan tahliller ve incelemer sonucunda Bu eşyalara piyasa değeri oldukça yüksek uyuşturucu emdirildiği tespit edildi.

 

İkinci olayda ise; 10.10.2017 günü UKİM ( Uluslar arası Kargo İşletme Merkezi) ‘de görevli gümrük Muayene Memuru tarafından şüpheli görülerek gümrüklü ambara sevk edilen boks (kitaplar) beyanlı posta kolisini alıcı şahsın gönderiyi teslim almak üzere gümrüğe müracaat etmesi için 12.10.2017 tarihinde UKIM telgraf servisi tarafından gönderi üzerinde bulunan adrese tebligat yapılması için sistem üzerinden alıcı adresinin bağlı olduğu bildirim merkezine bildirim yapılmış, 17.10.2017 tarihinde saat 15:00 sularında şahıs eşyayı teslim almak üzere UKIM ( Uluslar arası Kargo İşletme Merkezi) ’ne müracaatı esnasında hazır bulunan İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Narkotik Grubu personelleri ve görevli Muayene Memurları tarafındanambalaj ucundan açıldığında içerisinde uyuşturucu maddelerden esrar olabileceği şüphesi hasıl olmuş, şahsın şüphelenmemesi açısından şahıs kontrollü bir şekilde rutin teslimat işlemlerine yönlendirilmiş, şahsın gümrük adına vezneye damga vergisini ödeyip eşyayı teslim almasına müteakip şüpheli şahıs ve eşya kontrol altına alınmış ve yapılan kimlik kontrolünden şahsın yabancı uyruklu olduğu anlaşılmıştır. Müdürlük bünyesinde görev yapan Narkotik Dedektif Köpeklerinden Töki, Kobold, Baron, Nitro ve Taro’ nun şüpheli posta kolisine tepki vermeleri üzerine uyuşturucu maddelerden esrar olduğu düşünülen yeşil renkli bitki parçacıkları Müdürlük bünyesinde kullanılan, Nal Von Minden uyuşturucu test kitine tabi tutulmuş test kitinin ‘ THC (esrar)’ sonucu vermesi üzerine eşyanın tam tespitine geçilmiş posta kolisi açıldığında kahverengi renkli bantlara sarılmış preslenmiş vaziyette 6 adet paket içerisinde yeşil renkli bitki parçacıkları olduğu görülmüştür. Paketlerin tek tekyapılan ölçüm ve Radwag marka WTB 2100 model terazi ile yapılan tartım sonucunda içerisinde; toplamda 6699 gr preslenmiş vaziyette uyuşturucu maddelerden esrar olduğu yeşil renkli bitki parçacıkları tespit edilmiştir.

Bu ve bunun gibi bir çok olayın başlangıcında tecrübeleri, bilgileri ile önemli olayları ortay çıkartan emeği geçen Muayene Memuru Meslektaşlarıma ve titizlikle çalışan Muhafaza Ekiplerine şükranlarımı sunarım.

Hakan ÜLKER

GMMD Yönetim Kurulu Başkanı

GMMD

GMMD

Gümrük Muayene Memurları Derneği, mesleki dayanışma derneği olarak 28.03.2000 tarihinde 22 üye ile İstanbul’da kurulmuştur.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış! You can be first to comment this post!

Yorum yaz ...

Gümrük Muayene Memurları Derneği İletişim Formu Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir. *