13 Eylül 2017 Paylaş

Dünya Gümrük Örgütü’nden Gıdada Yeni Sınıflandırma

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Dünya Gümrük Örgütü Armonize Sistem Komitesi’nin, aralarında gıda konsantreleri, meyve püresi ve ham palm yağının da bulunduğu çeşitli ürünler için yeni sınıflandırma kararlarını bir tebliğ ile duyurdu.

Türk Gümrük Tarife Cetvelinin yeknesak olarak uygulanmasını sağlamak amacıyla hazırlanan Gümrük Genel Tebliği (Tarife-Sınıflandırma Kararları), 19 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dünya Gümrük Örgütü Armonize Sistem Komitesinin 54 ve 55. dönem toplantısında alınan sınıflandırma kararlarını ve eki INN ürünleri sınıflandırma listelerini kapsayan Tebliğ, Gümrük Kanunu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye dayanılarak hazırlandı.

Tebliğ’de, ekteki sınıflandırma kararlarına uymayan Bağlayıcı Tarife Bilgilerinin, Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçerliliğini kaybedeceği belirtildi.

Tebliğ ekindeki DGÖ Armonize Sistem Komitesinin 54 ve 55. Dönem Kararları, eşya tanımı, sınıflandırma kararı, dikkate alınan AS kodları, sınıflandırma gerekçesi ile birlikte veriliyor.

Ekte yer alan gıda sanayini ilgilendiren bazı sınıflandırma kararları şöyle:

  • Ham palm yağının damıtılmasıyla elde edilen palm stearin (Ürün, pişirme yağı olarak, margarinlerde kıvam verici olarak veya şekerlemelerin/unlu mamullerin üretiminde kullanılır.)
  • Dövülmüş darıdan (mısır), Ayçiçek yağından ve peynir tozundan, renklendirici madde ve tuzdan oluşan kabartılarak kıvrımlı şekil verilmiş kıtır ürün.
  • Şeftali püresi.
  • Konsantre yeşil elma suyu ve yeşil elma püresi (Toz halde satışa sunulan ürün, suda tamamen çözünebilmektedir ve aromalı süt tozları ve benzeri gıdalara katılmak üzere üretilmiştir.)
  • Konsantre ıspanak suyu (Sebze çorbası, sos gibi gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılmak üzere toz halde satışa sunulur.)
  • Pizza malzemesi (Bir adet ekstra büyük boy pizza için porsiyonu ayarlanmış ürün, pizza restoranları ve benzeri gıda sanayinde kullanılmaktadır.)

RESMİ GAZETEDEKİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

GMMD

GMMD

Gümrük Muayene Memurları Derneği, mesleki dayanışma derneği olarak 28.03.2000 tarihinde 22 üye ile İstanbul’da kurulmuştur.