Başkanımız Uluslararası E-İhracat Konferansına Katıldı
7 Kasım 2017 Paylaş

Başkanımız Uluslararası E-İhracat Konferansına Katıldı

Türkiye’nin en büyük e-ihracat buluşması Uluslararası e-İhracat 17 Konferansı, 2 gün boyunca süren etkinliklerle tamamlandı. Dernek Başkanımız Sayın Hakan ÜLKER’in de katıldığı konferansa Gümrük Muayene memurları Derneği’ni temsilen Posta Gümrüğü Gümrük Müdür Yrd. V. Muayene Memuru Sayın Mustafa KARACAOĞLU katıldı.

Moderatörlüğünü Gümrük TV kurucusu Sayın Erdem İLBEYİ’nin yaptığı panelde Gümrük ve Ticaret Uzmanları Derneği’ni temsilen Sayın Abdülkadir ÖZGEN ve Gümrük Muayene Memurları Derneği’ni temsilen Sayın Mustafa KARACAOĞLU’nun değerli katılımları ile Gümrük ve e-ihracat konularına ışık tutmaya çalışıldı.

Abdülkadir Özgen, ETGB ve iade süreçleri ve hızlı kargolar hakkında açıklamalarda bulundu. Özgen, “Hızlı kargo ile ihraç edilecek ürünlerin ETGB ile ihracatında doğru GTİP kodlarının yer almasına dikkat edilmeli. Hem hızlı kargo şirketlerinin hem de e-ihracat yapan firmanın buna dikkat etmesi gerekiyor, dedi. GTİP kodunun eksik ve hatalı beyan edilmesi halinde ve KDV iadesi talep edilmesi durumunda Maliye Bakanlığı ile sorunlar yaşanabileceğini belirtti. İhraç edilen bir ürünün iade olarak geri gelmesi durumunda ihraç edildiği değeri kadar muafiyetten yararlanabileceğinin altını çizdi. Geri gelen eşyada gümrük rejim kodunun doğru yazılması, muafiyet kodunun doğru girilmesi, GTİP kodunun ihracatı yapılan eşya ile uyumlu olması ve ilgili ihracat ETGB’sinin ithal ETGB’si ile ilişkilendirilmesinin önemine dikkat çekti.

Gümrük Muayene Memurları Derneği’ni temsilen panele katılan Mustafa Karacaoğlu ise, posta idaresinin çalışma şeklinden bahsederken, aynı zamanda ihracat yapmak isteyen katılımcılara hangi ürünlerde ihracat yaparken dikkat etmeleri gerektiğini de açıkladı. Karacaoğlu, “Posta Gümrük İdaresi, Gümrük ile postane arasındaki bir idare. İhracatın içinde bulunduğu mevzuatlar ürünlere göre farklılıklar da gösterebiliyor. Mesela ihracatı yasak ürünler var. Kültür ve tabiat varlıkları, hint keneviri, av ve yaban hayvanlarının bazıları, bazı ağaçlara ait fideler ve tohumlar ve salep. Bazı ürünlerin ihracatı için ise ön izin almak gerekiyor.” dedi. Karacaoğlu, bazı ürünlerin ihracatının yasak olmasının yanında bazı ithal edilecek ürünlerinde ülkeye girişlerinde yasaklar olduğunu belirtti. Örneğin yurt dışından gelecek cep telefonlarının kargo yolu ile ülkeye girişi yasak olduğunu ifade etti.

Konferansa başkanımızla birlikte Muayene memurları Sayın Ahmet KÜÇÜK ve Sayın Gökhan YÜKSEL’de iştirak ettiler.

GMMD

GMMD

Gümrük Muayene Memurları Derneği, mesleki dayanışma derneği olarak 28.03.2000 tarihinde 22 üye ile İstanbul’da kurulmuştur.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış! You can be first to comment this post!

Yorum yaz ...

Gümrük Muayene Memurları Derneği İletişim Formu Gerekli alanlar * olarak işaretlenmiştir. *